Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

W jakich kolorach występują psy lhasa apso? – Lhasa Apso to niesportowa rasa pochodząca z Tybetu. Rasa ta była tradycyjnie wykorzystywana jako stróż wewnętrzny. Umaszczenie Lhasa Apso może mieć dowolny kolor, ale wciąż nie wiadomo, jaki jest jego wzorzec i loci genów, które o tym decydują. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

kolor sierści lhasa apso

Czego można się spodziewać po umaszczeniu Lhasa Apso? Ten niesportowy pies był tradycyjnie wykorzystywany w Tybecie jako stróż wewnętrzny. Jego umaszczenie może się bardzo różnić, ale powinieneś być zadowolony z jego ogólnego wyglądu. Poniżej podajemy kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni kolor dla swojego psa rasy Lhasa. Nie powinny być one ani zbyt ciemne, ani zbyt jasne. Jeśli chcesz wybrać kolor sierści, który będzie pasował do Twojego stylu, musisz wiedzieć, jaki jest Twój ulubiony kolor Lhasa Apso.

Lhasa Apsos to bardzo inteligentne psy. Od 1000 lat są wykorzystywane w klasztorach i pałacach. Ich wielkość sprawia, że są doskonałymi zwierzętami domowymi do życia w rodzinie. Mogą być głośne i skore do zabawy, mogą też być królewsko powściągliwe. Niezależnie od koloru sierści, z pewnością zachwycą Ciebie i Twoją rodzinę! Powinieneś także wiedzieć, że ta rasa ma wyjątkową osobowość i potrzeby.

Temperament Lhasa apso

Psy rasy Lhasa apso występują w różnych kolorach. Typowym kolorem szczeniąt jest brązowy, ale niektóre psy mogą zmieniać kolor wraz z wiekiem. Szczenięta o kremowym i złotym umaszczeniu mogą z wiekiem stać się kremowe lub złote. Psy czarne i opalone są zazwyczaj czarne, ale plamki na brzuszku mogą oznaczać jaśniejszy kolor w miarę starzenia się psa. Dostojny wygląd Lhasa apso sprawia, że jest on doskonałym psem stróżującym.

Lhasa apso to rasa małych psów, która po raz pierwszy została uznana przez AKC w 1935 roku. Następnie w 1959 roku została przeniesiona do grupy psów niesportowych. Psy te są inteligentne i czułe, są doskonałym wyborem dla rodzin ze starszymi dziećmi. Wymagają codziennego umiarkowanego wysiłku fizycznego, konsekwentnego szkolenia i umiarkowanych potrzeb pielęgnacyjnych. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem tego psa, weź pod uwagę poniższe wskazówki.

Loci genu koloru sierści Lhasa apso

Na umaszczenie Lhasa apso wpływa dziewięć loci genów odpowiedzialnych za kolor sierści. Interakcje pomiędzy tymi dziewięcioma genami skutkują dużą różnorodnością kolorów sierści u tej rasy. Loci genowe to miejsca na chromosomie psa, w których może występować więcej niż jeden allel danego genu. Każda Lhasa posiada dwa allele każdej serii.

Pierwszym z loci genowych koloru sierści Lhasa apso jest typ G, który decyduje o tym, czy sierść będzie szara w miarę starzenia się. Czarne psy o umaszczeniu typu G będą miały czarne nosy i białe łapy. Psy bez typu G nie będą jednak blade. Loci genów odpowiedzialnych za kolor sierści u Lhasa apso to serie T, C i E.

Czytaj również:   Jak wykąpać psa rasy buldog francuski

Wzorzec koloru sierści Lhasa apso

Wzorzec koloru sierści Lhasa apso może się bardzo różnić w zależności od psa. Rasa ta może mieć dowolny kolor, od jasnokremowego po intensywnie czerwony jak u setera irlandzkiego. Niektórzy hodowcy specjalizują się w określonych wzorcach umaszczenia, dzięki czemu można wybrać psa o kolorze pasującym do osobowości. Poniżej znajduje się przewodnik po różnych kolorach sierści Lhasa Apso.

Wzorzec umaszczenia u Lhasa Apso jest określany przez serię dziewięciu loci genowych. Geny te współdziałają w celu uzyskania szerokiej gamy kolorów występujących u tej rasy. Każde locus genowe ma wiele wariantów, zwanych allelami. W konsekwencji każda Lhasa będzie miała dwa allele z każdej serii. Jednak nie wszystkie psy będą miały wszystkie dziewięć wariantów kolorystycznych. Jeśli wzorzec umaszczenia Lhasy jest cechą dominującą, jest to zazwyczaj cecha niekorzystna.

Wzorce kolorów sierści Lhasa apso

Najczęstszym kolorem sierści u Lhasa Apso jest kolor sobolowy, będący mieszanką jasnych i ciemnych włosów. Jasne włosy mają kolor od białego do kremowego, ciemne są czarne, wątrobiane lub szare. Wzorzec sobola występuje u każdego psa rudego, kremowego lub złotego. Lhasa apsos może być również pręgowany, co daje efekt w postaci nieregularnych czarnych pasów na jaśniejszym tle. Pręgowanie jest rzadsze i zwykle pochodzi z angielskich rodowodów.

Lhasa Apsos mają podwójną sierść – szorstką sierść zewnętrzną i miękki podszerstek – która wyróżnia się załamaniem na końcu ogona. Podwójna sierść biegnie prosto przez całe ciało. Sierść występuje w wielu wzorach barwnych, ale najczęściej spotykane są odcienie kremowe, miodowe i złote. Chociaż Lhasa Apso może występować we wszystkich tych kolorach, są one zazwyczaj zarezerwowane dla najbardziej eleganckich i wyrafinowanych domów.

Warianty kolorów sierści Lhasa apso

Lhasa apso różnią się znacznie kolorem sierści w zależności od psa. Posiadają one dziewięć odrębnych loci genów koloru sierści, co powoduje, że u tej rasy występuje szeroki zakres odmian koloru sierści. Każde locus genowe ma dwa allele, czyli odmiany tego samego koloru. Każda Lhasa ma dwa z tych alleli. Te, które posiadają tylko jeden z tych alleli, mają nietypowy kolor sierści.

Odmiany koloru sierści u Lhasa apsos są naturalne i często trudno je dopasować. W rzeczywistości niektóre Lhasy są całkowicie czarne lub białe. Co ciekawe, istnieje duża rozpiętość kolorów u osobników z tego samego miotu. To zróżnicowanie kolorystyczne we wzorze umaszczenia Lhasa apso jest uważane za oznakę zdrowego psa. Rasa ta jest również z natury ostrożna w stosunku do obcych i nie nadaje się do towarzystwa małych dzieci.

Podobne