Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Najbardziej oczywistą różnicą między Lhasa Apso a Shih Tzu jest ich wielkość. Lhasa Apso waży od 12 do 18 funtów, a Shih Tzu od 9 do 16 funtów. Żadna z tych ras nie jest psem-zabawką, ale obie kochają zabawę i wymagają odpowiedniego szkolenia. W większości przypadków oba psy są łatwe w szkoleniu.

lhasa apso to niezależna „diva”

Lhasa Apso to bardzo inteligentna rasa psów. Ich wysoka inteligencja sprawia, że potrafią nieco manipulować, dlatego też trzeba być konsekwentnym i dobrze je szkolić. Szkolenie Lhasa Apso przypomina wychowanie dziecka, dlatego należy być gotowym na poświęcenie dużej ilości miłości i czasu na szkolenie swojego nowego przyjaciela.

Lhasa Apso był kiedyś uważany za świętego w Tybecie. Kiedy po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych, XIII Dalajlama podarował dwa psy kobiecie, która posiadała farmę w Gladstone, w stanie New Jersey. Psy zostały nazwane na cześć miasta Lhasa, które było uważane za święte miejsce w Tybecie. Psom nie wolno było opuszczać Tybetu, chyba że jako prezent od Dalajlamy. Dalajlama podarował również dwa psy cesarzowi chińskiemu. Wierzono, że ich przybycie przyniesie szczęście zarówno psu, jak i jego właścicielowi.

Niezależna osobowość Lhasa Apso sprawia, że jest to wspaniały pies do towarzystwa i pies stróżujący. Choć są bardzo inteligentne i dobrze reagują na motywujące szkolenie, mogą być nieco uparte i wymagają regularnej pielęgnacji. Jeśli właściciel jest cierpliwy i stanowczy, Lhasa Apso będzie reagował na szkolenie. Jeśli właściciel przyzwyczai się do silnej ręki i cierpliwego serca, Lhasa Apso będzie bardzo lojalnym psem.

shih tzu jest psem figlarnym i lubiącym zabawę

Choć Shih Tzu to pies chętny do zabawy, nie jest bardzo energiczny, co sprawia, że idealnie nadaje się do mieszkań i domów bez podwórka. Shih Tzu mają również tendencję do przywiązania i mogą być dość figlarne, jeśli zapewni się im odpowiednią stymulację. Ta figlarna natura pozostanie nawet wtedy, gdy Shih Tzu będzie dorosły. Choć nie znajdziesz Shih Tzu bawiącego się w salonie, zawsze możesz zabrać je na spacer na zewnątrz.

Małe, zakrzywione zęby Shih Tzu sprawiają, że są one podatne na powstawanie przepełnionych i nieprawidłowo ustawionych zębów. Może to prowadzić do chorób przyzębia, które mogą być nieprzyjemnym doświadczeniem dla właściciela Shih Tzu. Ważne jest, aby regularnie szczotkować zęby swojego Shih Tzu, ponieważ zbłąkane włosy i rzęsy mogą podrażniać oczy. Należy również co tydzień sprawdzać uszy pod kątem ewentualnych problemów z higieną.

Czytaj również:   Lhasa apso - opis rasy psa

Shih Tzu powinien być codziennie ćwiczony, aby spalić nadmiar energii. Niezależnie od tego, czy spacer trwa pół godziny czy dwie godziny, codzienny spacer z towarzyszącą mu zabawą w aportowanie będzie korzystny dla Twojego psa. Ta rasa psów nie lubi ekstremalnych upałów, ale dobrze radzi sobie w gorącym klimacie. Ich płaskie pyski czynią je podatnymi na wyczerpanie cieplne. Powinieneś być świadomy skłonności Shih Tzu do wyczerpania cieplnego i unikać wszelkich warunków, które zwiększają ich niepokój. Jeżeli posiadasz bulteriera zamiast lhasa apso lub shih tzu. Możesz także sprawdzić czym charakteryzują się bulteriery na tej stronie: https://bulterier.com.pl/.

Obie rasy wymagają odpowiedniego szkolenia

Zarówno owczarki niemieckie, jak i pinczery dobermańskie są łatwe w szkoleniu, ale nie oznacza to, że łatwo się z nimi żyje. Chociaż owczarki niemieckie mają wysoki poziom energii, nadal wymagają codziennego ruchu i stymulacji umysłowej, co najlepiej osiągnąć poprzez szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Pomimo wysokiego poziomu energii, obie rasy wymagają regularnej socjalizacji i szkolenia, aby stać się dobrymi zwierzętami domowymi. Owczarki niemieckie, o ile nie są odpowiednio socjalizowane i szkolone, nie są dobrym wyborem dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Owczarki niemieckie wymagają umiarkowanej ilości bud, ale poza tym są psami niewymagającymi.

Obie rasy wymagają szkolenia, aby uniknąć wypadków, zbudować więź z nowym właścicielem i kontrolować niepożądane zachowania. Wystarczające jest szkolenie psa przez co najmniej 10-15 minut dziennie. Jednak dłuższe szkolenie spowoduje przeładowanie psa informacjami. Ważne jest, aby pamiętać, że prawidłowe szkolenie powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję obu stronom, dlatego pamiętaj o wygospodarowaniu czasu na codzienne sesje szkoleniowe dla swojego psa rasy mieszanej. Jeśli poświęcisz na szkolenie psa więcej czasu, ryzykujesz, że go przytłoczysz i przysporzysz mu więcej problemów niż rozwiążesz.Podobne