Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Być może zastanawiasz się: Na jakie choroby choruje buldog francuski? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. Do najczęstszych chorób, na które może zachorować Twój pies, należą: biegunka, choroba krążka międzykręgowego i wiśniowe oko. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Pamiętaj, aby sprawdzić dokumentację szczepień swojego psa, ponieważ w przypadku niektórych chorób może on wymagać specjalnego leczenia. Oto niektóre z powszechnych chorób, na które może cierpieć Twój Francuz:

Wiśniowe oko

Istnieje wiele różnych objawów wiśniowego oka u psów. Choroba może być duża lub mała, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy, aby zauważyć problem u swojego zwierzaka. Powinieneś zabrać swojego pupila do weterynarza w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia. Jeśli dolegliwości powrócą, możesz powtórzyć to samo leczenie. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z wiśniowym okiem u Twojego buldoga francuskiego. Objawy wiśniowego oka u psów mogą wskazywać na istnienie problemu.

Biegunka

Chociaż biegunka u buldoga francuskiego jest często wynikiem zmiany diety, może być również spowodowana przez pasożyty i inne choroby przewodu pokarmowego. Objawy biegunki różnią się w zależności od psa, ale zazwyczaj obejmują wodnistą wydzielinę i luźny stolec. W tym czasie pies może również cierpieć z powodu zaparć lub gazów. Jeśli taki stan trwa dłużej niż 48 godzin, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Gastroenteritis

Zapalenie jelit jest częstym schorzeniem wśród buldogów francuskich. Z powodu nadprodukcji komórek układu odpornościowego dochodzi do pogrubienia wyściółki przewodu pokarmowego. W wyniku tego wyściółka nie jest w stanie prawidłowo wchłaniać składników odżywczych. Choroba objawia się przewlekłą biegunką i wymiotami. Może być wywołana przez różne przyczyny, w tym zmianę diety i stres. W niektórych przypadkach do rozwoju choroby mogą przyczynić się również pasożyty jelitowe. Buldog francuski cierpiący na zapalenie żołądka i jelit może potrzebować antybiotyków lub specjalnej diety, aby opanować chorobę.

Choroba krążka międzykręgowego

Jeśli Twój buldog francuski cierpi na chorobę krążka międzykręgowego (IVDD), najważniejszą rzeczą, jaką możesz dla niego zrobić, jest szukanie pomocy weterynaryjnej. Objawy IVDD mogą być poważne, dlatego należy działać szybko, aby zapobiec paraliżowi i trwałemu kalectwu. Buldogi francuskie są genetycznie predysponowane do tej choroby, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies również na nią cierpi. Choroba krążka międzykręgowego dotyka kości kręgosłupa u psów. Dyski, które wyściełają kości pomiędzy kręgami, mogą się zapaść lub pęknąć, uciskając rdzeń kręgowy i powodując silny ból. Ból może być zlokalizowany tylko w jednym lub dwóch kręgach, albo może powodować całkowity paraliż.

Czytaj również:   Jak oddać w dobre ręce buldoga francuskiego?

Zapalenie skóry w fałdzie skórnym

Istnieje kilka różnych rodzajów zapalenia skóry w fałdach skórnych, a buldog francuski nie jest tu wyjątkiem. Dotyka ono kieszeni pomiędzy dwoma fałdami skóry. Objawy zapalenia fałdów skórnych występują najczęściej u psów z wieloma fałdami. Fałdy na sierści psa powinny być często czyszczone, aby zapobiec infekcjom i wilgoci. Buldogi francuskie z wieloma fałdami są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia. Najczęstsze objawy to zaczerwienienie i swędzenie w fałdach usznych, a także infekcja bakteryjna w ogonie.

Brak komórek pigmentowych

Buldog francuski z brakiem komórek pigmentowych jest znany jako pies piedbald. Choroba ta charakteryzuje się brakiem melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny, nadającej sierści psa biały wygląd. Melanocyty tworzą również warstwę ucha wewnętrznego, która odpowiada za zdolność słyszenia u psa. Komórki ucha wewnętrznego pochodzą z tego samego źródła komórek macierzystych co komórki włosowe, dlatego możliwe jest badanie słuchu.

Niedoczynność tarczycy

Najbardziej oczywistymi objawami niedoczynności tarczycy u buldoga francuskiego są otępienie umysłowe i brak apetytu. Jednak inne objawy niedoczynności tarczycy to matowa sierść, wypadanie włosów, sucha i łuszcząca się skóra. Pies z niedoczynnością tarczycy może być podatny na infekcje paznokci i wykazywać nietolerancję na zimno. Nieleczona niedoczynność tarczycy może powodować choroby serca, spowolnienie akcji serca i problemy z naczyniami krwionośnymi. Niektóre psy stają się nawet bezpłodne.

Niedoczynność tarczycy powoduje bliznowacenie rogówki

Główną przyczyną tego stanu jest niedobór jodu, minerału występującego w tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem dziedzicznym, ale może być również spowodowana różnymi innymi schorzeniami, takimi jak guz lub późny nadmiar jodu u płodu. Niezależnie od przyczyny, objawy są takie same.

Dystychiaza powoduje bliznowacenie rogówki

U psa cierpiącego na przewlekłą dystychię może w końcu dojść do zbliznowacenia rogówki i hiperpigmentacji. Nieprawidłowe tworzenie się naczyń krwionośnych na powierzchni oka nazywane jest neowaskularyzacją rogówki. Chociaż objawy różnią się w poszczególnych przypadkach, zmiany te mogą mieć wpływ na wzrok i życie psa. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec tym problemom u Twojego buldoga francuskiego.

Niedoczynność tarczycy powoduje głuchotę

Choroba ta jest spowodowana defektem genetycznym w genie TPO. Mutacje w tym genie powodują brak białka, peroksydazy tarczycowej. Mutacje w genie TPO powodują brak funkcji tego białka, co jest niezbędne do jego prawidłowego splicingu. Pies dotknięty chorobą miał 9 miesięcy i wykazywał dojrzewanie szkieletu oraz niezapalne zwłóknienie. Tkanka tarczycy była powiększona, ale immunoreaktywne białko nie było wykrywalne. Wywiad rodzinny dotyczący młodego buldoga francuskiego był jednak niepełny. Etiologia genetyczna sugeruje, że choroba była obecna od urodzenia.

Podobne