Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

W tym artykule przedstawimy ogólny opis Lhasa Apso, małego, inteligentnego psa o bogatej historii. Rasa ta służyła jako wartownicy przez ponad 1000 lat i jest znana ze swojej inteligencji i złożonej osobowości. Pomimo niewielkich rozmiarów są to czułe i lojalne psy, które doskonale nadają się do domów różnej wielkości. Należy jednak pamiętać, że cierpią one na „syndrom małego psa”, co może sprawiać, że są nieco trudne w szkoleniu.

lhasa apso jest psem stróżującym

Lhasa Apso to energiczna i niezwykle wytrzymała rasa psów. Jej nazwa, „Lhasa”, pochodzi z języka tybetańskiego. Pierwotnie został wyhodowany do ochrony klasztorów i pałaców, ostrzegając mnichów przed intruzami. Ta wytrzymała rasa psów nadal wykazuje cechy psa stróżującego. Szczeka, co brzmi znacznie głośniej niż jego wielkość, i jest z natury podejrzliwy wobec obcych.

Rasa Lhasa Apso jest psem stróżującym o długiej historii w Tybecie. Psy te są hodowane do strzeżenia klasztorów, które są znane z tego, że są bardzo odosobnione. Ich nazwa oznacza „szczekający pies wartowniczy”, co jest poetyckim nawiązaniem do ich zdolności stróżowania. Znane są również z tego, że szczekają na obce przedmioty. Oprócz pilnowania klasztorów i innych instytucji religijnych, psy te pełnią również rolę stróżów w domach i mieszkaniach.

Psy Lhasa Apso pochodzą z Tybetu i były hodowane wyłącznie przez szlachtę. Tybetańczycy wierzyli, że Lhasa Apsos to psy stróżujące, które po śmierci wchodzą do ciała właściciela. Lhasa Apsos przynosiły szczęście swoim właścicielom i były często używane jako prezenty przez Dalajlamę. W Tybecie Lhasa Apsos nie mogły opuszczać kraju, chyba że zostały podarowane w prezencie przez Dalajlamę.

Jest na tyle mały, że może zamieszkać w domu każdej wielkości
Lhasa Apsos to małe psy, które są dobre dla mieszkańców mieszkań. Psy te nie są tak duże jak Golden Retriever czy Great Dane, ale nadal są w stanie dostosować się do każdego rozmiaru domu, w tym do kawalerek. Psy te mają niski poziom energii i są bardzo elastyczne. Wymagają jednak bezpiecznego domu. Będą odganiać niepożądanych gości i inne zwierzęta, a w stosunku do dzieci często nie można im ufać.

Rasa ta ma długą historię w Tybecie. Były one czczone jako strażnicy w klasztorach i pałacach. Ich inteligencja i złożone osobowości sprawiają, że są idealnymi zwierzętami rodzinnymi. Chociaż nie są tak łagodne jak inne rasy, są na tyle małe, że zmieszczą się w każdym domu. Potrzebują małego podwórka i regularnych ćwiczeń. Potrzebują regularnych spacerów w ogrodzie lub na podwórku.

Czytaj również:   W jakich kolorach występują psy rasy lhasa apso

Jest czuły i lojalny

Lhasa Apso to inteligentna, energiczna i czuła rasa psów. Dobrze reagują na szkolenie motywacyjne i są dobrymi psami stróżującymi. Jednak ze względu na ich nieśmiałość, socjalizację z ludźmi należy rozpocząć w młodym wieku. Chociaż Lhasa Apso jest przyjaznym i kochającym psem, może być agresywny w stosunku do obcych, jeśli nie jest odpowiednio socjalizowany.

Pomimo swojej figlarnej natury, Lhasa Apsso są psami terytorialnymi. Pierwotnie zostały wyhodowane do strzeżenia klasztorów w Tybecie. Ten instynkt obronny sprawia, że strzegą swojego terytorium poprzez szczekanie i oznaczanie go. Jeśli przypadkowo wtargniesz na ich terytorium, mogą być wobec ciebie agresywne. Mogą być uparte i bronić swojego terytorium, ale nie skrzywdzą Ciebie ani Twojej rodziny.

Lhasa Apso to starożytna rasa psów, która istnieje od ponad tysiąca lat. Tybetańczycy byli bardzo dumni ze swoich Lhas i uważali je za reinkarnowane dusze mnichów buddyjskich. Przez wieki żyły one poza Tybetem, ale Dalajlama podarował je obcokrajowcom jako symbole szczęścia. Lhasa dotarła do Stanów Zjednoczonych w 1933 r., a hodowca C. Suydam Cutting rozpoczął hodowlę tych psów. Rasa została uznana przez American Kennel Club w 1935 roku. Lhasa Apsososo, pierwotnie zaklasyfikowana do grupy terierów, została przeniesiona przez AKC w 1959 r. do grupy psów niesportowych.

Cierpi na syndrom małego psa

U Lhasa Apso może wystąpić kilka różnych problemów, które mogą doprowadzić do jego śmierci. Niektóre z tych problemów mogą być spowodowane niedoborem filmu łzowego na powierzchni oka lub w wyściółce powiek. Nadmierne mruganie, obrzęk naczyń krwionośnych i wydzielanie śluzu z oka to objawy infekcji oka. Innym problemem jest wiśniowe oko, które polega na obrzęku trzeciej powieki w wewnętrznym kąciku oka psa. Inne schorzenia, które mogą doprowadzić do śmierci Twojego pupila, to luksacja rzepki (Patellar Luxation), czyli przemieszczenie kości udowej. Zapalenie gruczołów łojowych to kolejny problem tej rasy.

Lhasa może również cierpieć na schorzenie znane jako choroba krążka międzykręgowego (IVDD). Choroba ta wpływa na stawy i rdzeń kręgowy i może powodować, że pies nie jest w stanie chodzić ani skakać po schodach. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, leczenie może obejmować podawanie leków lub przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w celu usunięcia problemu. W przypadku nieleczenia małe psy mogą zostać poważnie upośledzone. Aby zapobiec wystąpieniu tego problemu, należy regularnie odwiedzać weterynarza i zabierać swojego pupila na badania kontrolne.

Podobne