Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Z reguły buldog francuski powinien ważyć od 65 do 88 funtów. Zapotrzebowanie na kalorie różni się w zależności od wieku i rasy, ale pies tej wielkości powinien spożywać 1100 do 1700 kalorii dziennie. Jeśli Twój pies stale przekracza wagę docelową o więcej niż 10%, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby omówić możliwe rozwiązania. Alternatywnie, możesz po prostu zmniejszyć ilość spożywanych kalorii przez Twojego Buldoga Francuskiego, aby utrzymać jego idealną wagę. 

Buldogi francuskie osiągają maksymalną wysokość 11-13 cali

Pomimo swoich dużych rozmiarów buldogi francuskie mogą być małymi psami do towarzystwa, co sprawia, że są doskonałymi zwierzętami domowymi dla mieszkańców miast. Rasa ta nie rośnie wyżej niż 11-13 cali przy łopatce. Pełną wysokość osiągają w wieku około dziewięciu do dwunastu miesięcy. W pełni rozwinięte psy osiągają średnią wysokość od jedenastu do trzynastu cali (28-33 cm). Wysokość psa można zmierzyć za pomocą taśmy mierniczej. Pamiętaj, aby mierzyć od kłębu.

Pełen wzrost i waga buldoga francuskiego zależy od kilku czynników. W pełni dorosły buldog francuski powinien ważyć co najmniej 28 funtów i mierzyć od 11 do 13 cali. Należy jednak pamiętać, że wielkość i waga buldoga francuskiego może się wahać, dlatego należy mieć to na uwadze przy wyborze szczeniaka. Jeśli kupujesz buldoga francuskiego od hodowcy, możesz dowiedzieć się dokładnie, jak duży urośnie, mierząc jego łapy.

Waży od 20 do 28 funtów

Idealna waga buldoga francuskiego wynosi od 20 do 28 funtów, w zależności od rasy i wielkości psa. Idealny pies powinien mieć dobrze zaznaczoną talię i żebra. Buldog francuski z niedowagą może być narażony na różne problemy zdrowotne, w tym choroby serca, nowotwory i stany lękowe. Zdrowa waga Buldoga Francuskiego powinna przypominać kształt klepsydry, z klatką piersiową szerszą niż talia i żebrami, które są dobrze widoczne, zwłaszcza przy obracaniu psa.

Otyłość jest istotnym problemem w przypadku buldogów francuskich, ponieważ mają one krótką, płaską twarz. Może to prowadzić do problemów z oddychaniem, dlatego też należy zwracać uwagę na wagę swojego pupila. Jeśli Twój buldog francuski ma nadwagę, sprawdź jego oddech po wysiłku fizycznym. Ciężki oddech to kolejny znak. Psy z nadwagą nie mogą dostać się do wszystkich części ciała, w tym do nosa i gardła.

Cierpią na zespół brachycefaliczny

Buldogi francuskie są podatne na syndrom brachycefaliczny. Stan ten jest spowodowany skróceniem kości w czaszce. Pies z zespołem brachycefalicznym ma krótkie kości twarzy, a w jego pysku znajduje się taka sama ilość tkanki twarzowej, jak w normalnej wielkości kufie. U takich psów mogą wystąpić poważne problemy z oddychaniem, ponieważ ściśnięte kości utrudniają przepływ powietrza do dolnych dróg oddechowych.

Istnieje wiele powikłań związanych z zespołem brachycefalicznym. Układ oddechowy u psów brachycefalicznych jest upośledzony. Ponieważ kufy są zbyt krótkie, drogi oddechowe psa są węższe niż u reszty ciała. Takie zwężenie dróg oddechowych prowadzi do niedrożności górnych dróg oddechowych, co powoduje, że pies jest niespokojny i cierpi z powodu problemów z oddychaniem. U psów brachycefalicznych mogą występować różne inne problemy, ale objawy są na ogół takie same.

Czytaj również:   Jak wygląda proces strzyżenia lhasa apso?

Mogą mieć nadwagę lub niedowagę

Buldogi francuskie z nadwagą lub niedowagą mogą mieć liczne problemy. Pies z nadwagą będzie miał problemy z oddychaniem. Buldogi francuskie z nadwagą mogą odczuwać bóle stawów, duszności i inne objawy choroby. Buldogi francuskie z nadwagą mają zazwyczaj więcej energii i trudności fizycznych. W związku z tym mogą być mało aktywne i mieć trudności z samodzielną pielęgnacją. Na szczęście istnieją pewne sposoby, aby stwierdzić, czy Twój buldog francuski ma nadwagę czy niedowagę.

Pierwszym krokiem w ustaleniu czy Twój Buldog Francuski ma nadwagę czy niedowagę jest zmierzenie jego wagi. Buldogi francuskie mogą mieć niedowagę lub nadwagę w zależności od wielu czynników, w tym wieku, poziomu aktywności fizycznej i rasy. Prawidłowej wielkości buldog francuski będzie miał kształt klepsydry, klatkę piersiową szerszą niż talia i łatwo wyczuwalne żebra. Następnym krokiem w ustaleniu idealnej wagi psa jest konsultacja z lekarzem weterynarii.

Mają wysoką przemianę materii

Poza wyjątkowymi cechami osobowości, buldogi francuskie mają wysoką przemianę materii, co sprawia, że ważne jest kontrolowanie wagi psa. Jeśli zauważysz, że Twój pies ciągle domaga się jedzenia lub zbyt często pije, najprawdopodobniej ma nadwagę lub jest otyły. Otyłość u psów może prowadzić do chorób serca i cukrzycy, ale psy z niedowagą są na nią równie podatne. Tempo metabolizmu psa zależy również od jego wieku.

Ten rodzaj dziedzicznej wady genetycznej powoduje nieprawidłowy otwór w dachu jamy ustnej, zwany rozszczepem podniebienia. Wynika to z braku połączenia się dwóch stron podniebienia podczas rozwoju embrionalnego. Powoduje to powstanie szczeliny między ustami a drogami nosowymi. Operacja rozszczepu podniebienia jest zwykle wykonywana, gdy szczenięta mają od trzech do czterech miesięcy, i wymaga wielu zabiegów. Stan ten może również prowadzić do szmerów w sercu, które są powszechne u psów rasy buldog francuski.

Są przyjazne dla innych psów

Jeśli szukasz zwierzęcia, które jest przyjazne dla innych psów, możesz rozważyć zakup buldoga francuskiego. Chociaż buldogi mają skłonność do agresji, rasa francuska nie musi być agresywna w stosunku do innych psów. Podobnie jak większość ras, buldogi francuskie mają cechy borderline, co oznacza, że mogą wykazywać oznaki wrogości, ale poza tym są przyjazne. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem buldoga francuskiego, zapytaj właściciela o jego wcześniejsze doświadczenia z agresją.

Buldogi francuskie to jedna z najbardziej towarzyskich ras psów na świecie i chociaż rasa ta może być nieco agresywna w stosunku do innych psów, to generalnie są one spokojne i nie mają problemów z dzieleniem się uwagą. Francuzy potrafią być bardzo szorstkie podczas zabawy, ale zazwyczaj jest to spowodowane nadmierną ekscytacją, a nie prawdziwą agresją. Louie, na przykład, waży 20 funtów i uwielbia wskakiwać w każdą zabawę z dużym psem. Mimo to jest niezwykle przyjazny w stosunku do ludzi, dzieci i innych psów.

Źródło: https://zwierzaki.pl/buldog-francuskiPodobne