Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Choć może być kuszące, aby pozwolić psu Lhasa Apso swobodnie przechadzać się po swojej posesji, szkolenie tego psa ma kilka zalet. Po pierwsze, jest to pies niesportowy, który pochodzi z Tybetu. Tradycyjnie były wykorzystywane jako strażnicy wewnętrzni. W związku z tym są doskonałymi zwierzętami domowymi, ale nie zawsze są łatwe w szkoleniu. W tym artykule przedstawimy niektóre korzyści wynikające ze szkolenia psa rasy Lhasa Apso.

Pozytywne wzmocnienie to najlepsze podejście do szkolenia lhasa apso

Lhasa Apsos to niezwykle inteligentne psy. Rasa ta może być uparta i odrzucać szkolenie, dlatego tak ważna jest socjalizacja psa od najmłodszych lat. Socjalizacja jest niezbędna dla udanego procesu łączenia i szkolenia, ponieważ Lhasy są bardzo niezależne i ich szkolenie trwa dłużej niż szkolenie samic. Ponadto samce Lhasa częściej reagują na negatywne bodźce niż samice.

Szkolenie Lhasa Apso jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Metody pozytywnego wzmacniania, takie jak chwalenie, głaskanie i zabawa w przeciąganie liny, okazują się skuteczne. Pozytywne nastawienie i konsekwentne sesje szkoleniowe pomogą Twojemu szczeniakowi wyrobić dobre nawyki. Szczenię Lhasa Apso ma złożoną osobowość, podobnie jak nastolatka. Może być wesoły i energiczny, ale może też być humorzasty, a nawet wpadać w złość. Dla szczeniąt rasy Lhasa Apso idealne jest szkolenie oparte na pozytywnym wzmocnieniu, ale wymaga ono czasu i cierpliwości. Dobry właściciel będzie wytrwały i odpowiednio wcześnie zajmie się tendencjami obronnymi szczeniaka.

Lhasa apsos są przyzwyczajone do pracy z większymi psami

Lhasa apsos mają długą, gęstą sierść, która występuje w różnych kolorach. Lhasa apso musi być codziennie szczotkowany i kąpany mniej więcej raz w miesiącu. Szkolenie Lhasa apso wymaga umiarkowanych codziennych ćwiczeń. Rasa ta nie toleruje głośnych dźwięków i małych dzieci, a jej pielęgnacja jest umiarkowana.

Lhasa apso może mieć problemy ze szkoleniem mniejszych psów, ponieważ są one skłonne do bycia upartymi i nieelastycznymi. Pies może przeskoczyć kilka kroków i kopnąć nogą w bok, aby umieścić rzepkę z powrotem na swoim miejscu. W łagodnych przypadkach nie trzeba się tym martwić, ale w ciężkich może być konieczna operacja.

Lhasa apso to dobry wybór dla osób, które potrzebują niezawodnego i lojalnego psa. Były one wykorzystywane do pilnowania pałaców i klasztorów w Tybecie. Ponieważ są małe, są niezwykle wytrzymałe i niezależne. Jeśli nie zapewnimy im intensywnego szkolenia, będą kwestionować nasze przywództwo i mogą stać się agresywne lub stróżujące. Zaletą tego temperamentu jest to, że Lhasa Apso jest doskonałym towarzyszem i stanowi świetny dodatek do rodziny.

Czytaj również:   Jak nauczyć chodzić przy nodze psa rasy lhasa apso

Lhasa apsos są podatne na problemy zdrowotne

Lhasa Apsos są podatne na kilka problemów zdrowotnych, w tym nieprawidłowości rzęs i dysplastyczne biodra. Badanie rentgenowskie bioder psów rasy Lhasa apsos wykazało, że około 6 procent z nich miało dysplastyczne biodra. Inne problemy zdrowotne obejmują choroby serca, niedoczynność tarczycy, kamienie moczowe i chorobę von Willebranda. Niektóre z tych problemów można jednak leczyć. Niektóre Lhasa apsos są podatne na Lissencefalię, poważną chorobę neurologiczną, która powoduje utratę wzroku, trudności w chodzeniu i zaburzenia zachowania.

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u Lhasa apsos jest otyłość, powszechna przypadłość, która może pogłębiać wiele innych problemów. Psy z tym schorzeniem często są wiotkie i nadmiernie spragnione, a także są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju niewydolności nerek. Osoby cierpiące na tę chorobę powinny unikać karmienia zwierząt resztkami jedzenia lub smakołykami. Należy raczej zapewnić im dużo uścisków i smakołyków, takich jak przysmaki dla psów. Lekarz weterynarii może przepisać leki zwalczające chorobę, ale nie są one w stanie jej wyleczyć. Najlepiej nie rozmnażać psów dotkniętych tą chorobą, ponieważ zwierzęta te są podatne na rozwój cukrzycy i problemów z nerkami.

Rasa trudna do szkolenia

Lhasa Apso to potężna rasa o niesamowicie wyostrzonym zmyśle słuchu i instynkcie. Pomimo swojej powściągliwej i nieprzyjaznej natury są dobrymi psami do towarzystwa. Aby wyszkolić Lhasa Apso, należy stosować pozytywne wzmocnienie. Chwalenie psa, gdy zrobi coś dobrze, jest dla niego silną motywacją. Pamiętaj, aby zawsze nagradzać za doskonałe posłuszeństwo i nie udzielać pochwał połowicznych.

Szkolenie w klatce to jeden z najlepszych sposobów na szkolenie Lhasa Apso. Aby rozpocząć szkolenie, należy kupić klatkę o odpowiednim rozmiarze dla Twojego psa. Powinna ona być na tyle duża, aby pies mógł w niej wygodnie stać, leżeć i obracać się. Zadbaj o to, aby klatka była jak najbardziej zachęcająca. Jeśli możesz, użyj maty przypominającej łóżko lub umieść w niej zabawki.

Najskuteczniejszym sposobem na powstrzymanie psa Lhasa Apso od szczekania jest wystawienie go na działanie różnych bodźców. Zapewniając kontrolowaną ekspozycję na te bodźce, można wyeliminować lub ograniczyć szczekanie. Innym sposobem na powstrzymanie szczekania jest chwalenie psa za każdym razem, kiedy nie szczeka. Upewnij się, że używasz również komendy „nie”, aby wyegzekwować swoje granice.

Podobne