Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Lhasa apsos zostały pierwotnie sprowadzone z Chin na początku XIX wieku i po raz pierwszy osiedliły się w New Jersey w 1933 roku. Zostały podarowane chińskim cesarzom przez Dalaj Lamów w przekonaniu, że przyniosą dobrobyt. Wywodzą się od pekińczyka, który jest rasą rodzicielską. Niektóre z tych psów są sławne i mają wielu znanych właścicieli.

Długowieczność

Lhasa Apso jest rasą niesportową, która pochodzi z Tybetu. Tradycyjnie była wykorzystywana jako stróż wewnętrzny. Jej długowieczność jest jednak nieznana, ze względu na niskie ryzyko zdrowotne i ograniczoną długość życia. Lhasa jest ponadto dość podatna na choroby oczu. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja tych psów, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność.

Chociaż psy rasy Lhasa Apso mogą żyć nawet do 15 lat, są podatne na kilka problemów zdrowotnych. Te problemy zdrowotne nie są widoczne w okresie szczenięcym, więc jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, najlepiej poszukaj bardziej dojrzałego psa. Według Cesar’s Way psy Lhasa mogą żyć nawet do 15 lat. Niektóre Lhasa Apso dożywają nawet dwudziestu lat.

Lhasa Apso został pierwotnie przywieziony z Tybetu w latach 30. ubiegłego wieku. Został podarowany Dalajlamie, dla którego duchowość uczyniła go symbolem szczęścia. Wiele Lhasa Apso nigdy nie zostało sprzedanych, a Dalajlama podarował zwierzęta cesarzowi Chin. Uważa się również, że psy te miały wpływ na powstanie rasy Shih Tzu.

Częste choroby

Lhasa apso jest podatny na wiele typowych chorób, w tym na problemy z oczami. Na powiekach występuje niedobór filmu łzowego, co powoduje, że pies stale drapie oczy. Oprócz problemów z oczami, u Lhasy apso może dojść do postępującego zaniku siatkówki, co w konsekwencji może prowadzić do ślepoty. Podstawowym objawem tego schorzenia jest utrata zdolności widzenia w nocy. Zaćma może wystąpić u starszych Lhasów, ale można ją skorygować chirurgicznie.

Choroby serca są kolejnym częstym problemem u psów Lhasa i stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci psów w ich złotym wieku. Choroba serca u psów jest często spowodowana osłabieniem zastawki serca, co umożliwia cofanie się krwi wokół zastawki i obciąża serce. Badania serca u psów rasy Lhas są konieczne co roku, aby ustalić dokładną przyczynę choroby. W ciężkich przypadkach pies może zostać unieruchomiony i wymagać intensywnej opieki.

Czytaj również:   Jakie zalety ma dorosły buldog francuski

U Lhasów często występują również problemy skórne. Łojotok, czyli zakażenie drożdżakami, powoduje suchą, łuszczącą się skórę i swędzenie uszu. Łojotok powoduje tłustą, przetłuszczającą się skórę. Objawy tego schorzenia to tłusta, łuszcząca się skóra i tłusta wydzielina. Kąpiel psa Lhasa może pomóc w złagodzeniu objawów, jednak najlepiej jest zgłosić się do lekarza weterynarii w celu podjęcia leczenia.

Koszty opieki nad lhasa apso

Jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie jest Lhasa Apso, znana również jako owczarek tybetański. Te urocze psy mają jedwabistą, długą sierść, a ich lojalny charakter sprawia, że są doskonałymi zwierzętami domowymi zarówno dla rodzin, jak i dla singli. Jednak koszty posiadania i opieki nad Lhasa Apso mogą sięgać setek dolarów rocznie. Początkowe koszty obejmują karmę, materiały eksploatacyjne i pielęgnację, a roczne koszty opieki weterynaryjnej mogą sięgać setek dolarów.

Oprócz karmienia i pielęgnacji Lhasy Apso, należy także zapewnić comiesięczne zabiegi przeciwko pchłom, które mogą kosztować od 20 do 40 dolarów miesięcznie. Powinieneś także odłożyć dodatkowe 10-80 dolarów miesięcznie na niespodziewane wydatki weterynaryjne. Aby ułatwić życie sobie i swojemu pupilowi, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia dla zwierząt. Ubezpieczenie może pomóc w pokryciu kosztów niespodziewanych wydatków weterynaryjnych, a jego miesięczny koszt może wynieść zaledwie 20 dolarów.

Pielęgnacja psa Lhasa Apso jest istotną częścią posiadania psa Lhasa. Zwierzęta te są podatne na infekcje skóry i muszą być często pielęgnowane przez profesjonalistę. Regularne kąpiele i obcinanie paznokci to ważne aspekty pielęgnacji psa Lhasa. Co tydzień należy także czyścić uszy zwierzęcia i przycinać mu paznokcie. Regularna pielęgnacja zwierzęcia pomoże obniżyć całkowite koszty.

Podobne