Tabiris Dogs – Hodowla

Oficjalna witryna najlepszej hodowli buldoga francuskiego i lhasa apso w Polsce

Lhasa apsos to małe, ale potężne psy, które są znane ze swojej niezależnej natury. To właśnie ta niezależność nadaje im komiczną osobowość. Nie potrzebują towarzystwa ludzi, aby się stymulować i są zajęte sprawdzaniem każdego nowego zapachu i dźwięku. W związku z tym psy te są znane z tego, że są wymagające i potrafią przesuwać granice do ekstremum. Aby zapewnić im szczęście i bezpieczeństwo, ważne jest zrozumienie zachowania tych małych psów.

Mały, ale silny

Lhasa Apso to rasa tybetańska blisko spokrewniona z górskimi wilkami z Tybetu. W 1933 r. XIII Dalajlama podarował grupę tych psów amerykańskiej rodzinie. Rodzina Cuttings rozwinęła rasę, a w 1935 r. została ona uznana przez American Kennel Club. Obecnie Lhasa Apsos są uważane za psy do towarzystwa, ale doskonale sprawdzają się także jako psy stróżujące i czujne.

Odpowiedzialny

Jeśli rozważasz adopcję Lhasa Apso jako swojego kolejnego zwierzaka, musisz wiedzieć o kilku rzeczach. Ten mały, ale silny pies może być trudny do wyszkolenia, zwłaszcza jeśli pozwolisz, aby go zastraszano lub lekceważono. Na szczęście Lhasa Apso szybko się uczą i choć nie przepadają za ćwiczeniami i powtarzającym się treningiem, bardzo dobrze reagują na pozytywne przywództwo i nagrody.

Nieustraszony

Nieustraszony dorosły Lhasa Apso to fantastyczna rasa dla osób, które chcą mieć psa do towarzystwa, ale nie chcą dzielić domu z dużym psem. Ten mały pies jest bardzo łagodny i czuły, ale potrafi też być niezwykle onieśmielający. Rasa ta nie jest odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi, ponieważ nie jest przyjaźnie nastawiona do dzieci innych ludzi i nie toleruje obcych psów. Nieustraszone Lhas są dobrze wychowane, ale mogą nie być odpowiednie dla rodziny z małymi dziećmi i nie będą dobrze czuły się w towarzystwie zwierząt, które stale się przemieszczają.

Pewny siebie

Lhasa Apso jest bardzo inteligentną, otwartą i nieustraszoną rasą psów. Wyostrzony słuch i wysoka inteligencja sprawiają, że apso jest bardzo poszukiwanym psem stróżującym. Jego imię wywodzi się z tybetańskiego dziedzictwa, ponieważ Dalajlama podarował parę apsów chińskim cesarzom jako symbol dobrobytu. W tybetańskim folklorze apsos były świętymi zwierzętami, do których po śmierci wchodziły dusze lam. Mnisi wierzyli, że przebywanie w obecności psa przyniesie im szczęście i dobrobyt.

Czytaj również:   Buldog francuski długowłosy - charakterystyka

Niezależne

Lhasa Apsos to niezależne stworzenia. Ich silne osobowości i niezależne natury sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami. Rasy niezależne żyją zwykle dłużej niż inne psy i mogą z łatwością przeżyć właścicieli. Psy te są nie tylko słodkie i milutkie, ale także dość inteligentne i spostrzegawcze. Rasa ta jest bardzo dobrym wyborem dla osób niezależnych, a niektóre rasy są bardziej odpowiednie dla niezależnych gospodarstw domowych niż inne.

Ogromna niezależność

Lhasa Apso to figlarna, władcza, zadziorna i niezależna rasa psów. Choć rasa ta może dożyć późnej starości, nie dojrzewa szybko i w głębi serca pozostaje szczeniakiem. Lhas są wytrzymałe i ostrożne w stosunku do obcych, co czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Ich wysoka inteligencja i niezależny charakter sprawiają, że są doskonałymi towarzyszami dla ludzi, którzy szukają zwierzęcia, które będzie chronić dom i rodzinę.

Wymaga codziennego szczotkowania

Sierść Lhasa Apso jest bardzo podobna do ludzkich włosów. W przeciwieństwie do innych ras psów, Lhasa Apso nie zrzuca tak dużo sierści. Proces zrzucania sierści jest powolny i zapobiega matowieniu włosów. Jednak ich ciężka sierść wytwarza unoszące się w powietrzu płatki martwego naskórka, które mogą powodować reakcje alergiczne u ludzi. Codzienne szczotkowanie i kąpiele są niezbędne dla zachowania zdrowej sierści psa.

Potrzebuje codziennego spaceru

Aby być szczęśliwym, Twój dorosły Lhasa Apso potrzebuje codziennego spaceru. Zabawa zaspokoi codzienne potrzeby psa w zakresie ruchu, ale nie zaspokoi pierwotnej potrzeby spacerowania. Lhasy często wykazują problemy behawioralne, jeśli nie mają zapewnionego codziennego spaceru. Wyprowadzanie ich na spacer daje im mnóstwo okazji do biegania na ogrodzonym podwórku lub w terenie wolnym od smyczy. Lhasy mogą żyć nawet do 15 lat, dlatego codzienny ruch jest niezbędny dla ich dobrego samopoczucia.

Podobne